Kurbanlık Toklu Kuzu ve Dana Neyle Nasıl Beslenir?

Kurbanlık Toklu Kuzu ve Dana Neyle Nasıl Beslenir?

Kurbanlık kuzu, toklu, annesiz kuzu, koç, neyle nasıl beslenir, besleme programı ve danaya nasıl bakılır diyenler için bayram gelmeden 2-3 aylık program düzenledik. Ülkemizde son günlerde yaşanan tatlı bir telaş var oda, yaklaşan Kurban Bayramı için kurbanlık hayvan seçimi. Maddi gücü yeterli olan kişilerin İslam dininin gerekliliklerinden biri olan kurban kesme ibadetini yerine getirmek adına ya günler öncesinden ya da son güne kadar almak için bekledikleri kurbanlar, hayvan pazarlarında satılmaya başlandı. 2018 yılı Kurban fiyatları da her ile göre değişse de, ortalama fiyatlar birbirine yakın. Sayılı günler kalan Kurban Bayramı için kurbanlıkların beslenmesi, kurban seçimi ve bakım şartları hakkında merak ettiklerinize yer verelim.

Kurbanlık Annesiz Kuzu Neyle Beslenir?

Kurbanlık Hayvan Nasıl Beslenir, Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler?Her yıl değişik tarihlere denk gelen Kurban Bayramı bu yıl 20 Ağustos Pazartesi günü başlayıp, Cuma günü son bulacaktır. Bazı çalışanlar için 9 günlük tatil olma ihtimali yüksek ve herkes merakla beklemektedir. Daha 2 ay var ancak, insanların kurbanlık telaşı şimdiden başladı. En uygun fiyata en iyi hayvanı alıp, dini vecibesini yerine getirmek isteyen vatandaş şimdiden kurbanını seçmek için araştırmaya başladı. Kurban demek dinimizde; ibadet maksadı ile belirli şartları taşıyan, uygun kesim koşullarında kesilen hayvandır. Asıl amacı paylaşmak, muhtaç vatandaşa dağıtmak olan kurban kesme ibadeti; gücü yeten ya da isteyen her vatandaşın yerine getirebileceği bir ibadettir. Kurban olacak hayvanlar; koyun, keçi, sığır, manda ve devedir. Kurbanınızı seçerken hayvanın yaşına dikkat etmeniz gerekmektedir. Devenin kurban olma yaşı 5, sığır ve mandada 2, koyun ve keçinin 1 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Kurban olacak hayvanın besili, sağlıklı olması önemli; kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzları kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memesi kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmamaktadır. Diyanet’in fetvasında da belirtilen bu kriterlere uygun hayvanlar dinimizce kurban olabilir.

kurbanlık kuzu nasıl beslenir

2018 yılı için kurbanlık fiyatları, küçükbaş hayvanda 600 TL ile 1200 TL arası değişirken, büyükbaş için 6 bin ile 15 bine kadar kurbanlık hayvan bulmak mümkün. Her şehirde belediyelerce belirlenen hijyenik ve hayvan bakımına uygun yerlere kurulan hayvan pazarlarında görücüye çıkan kurbanlıklar, bayrama 2 ay kala alıcılarını beklemektedir. Bazı kişiler kurban almakta acele etmeyip bayramı beklerken, bazıları kurbanını alıp bayrama kadar beslemek istemektedir. Küçükbaş hayvan alıp beslemek isteyen kişiler için ilk önce; tüyleri parlak, gözleri canlı, beline, döşüne baktığınızda elinize dolgun gelecek sağlıklı bir hayvanı seçtiniz. Daha sonra yapmanız gereken onu bayrama kadar muhafaza edeceğiniz bir yer seçimidir. Bayrama kadara hayvanınızı besiye çekip etine dolgun bir hayvan haline getirmek için, yüksek kalorili besinler vermelisiniz. Etin iç yağını doldurması lezzetli bir et haline gelmesi için buğday, arpa ve bunların karışımı olan yemlerle desteklemek gerekmektedir. Günde 2 öğün beslenme hayvanların alacağı 2 bin kalori için yeterli olacaktır.

SANA ÖZEL:   Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır? E-Devlet Başvurusu
kurbanlık toklu neyle beslenir?

Hayvanınızın daha önceki beslenme koşulları da çok önemlidir. Önceden çayırda serbest beslenen bir hayvana, günde üç öğün kısıtlı hareket ortamında yem verirsek hayvanın dengesini bozmuş ve sağlık sorunu yaşamasına neden oluruz. Sıcak yaz ayına denk gelen kurban bakımında yeterli su vermekte dikkat edilmesi gerekenlerdendir. Hayvanınızı alırken ki yapacağınız kilo tahmini muhtemelen sizi yanıltacaktır. Canlı hayvan ile kesimden sonra çıkacak etin kilosu arasında fark olacaktır. Hayvan pazarında hayvan alırken bir mezura ile göğüs çevresini ölçmeniz tahmini rakamı size verecektir. Kurban (udhiye), eyyâm-ı nahr (kurban kesme günleri) denilen Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günleri kesilir. Kurban bayramına kadar özenle beslediğiniz hayvanı kurallara göre kesmez iseniz hayvanın kurban olma özelliği kaybolur.

Kurbanlık Toklu Neyse Beslenir?

  • Kurban olacak hayvana eziyet edilerek kesim yapılmamalıdır.
  • Kesim işlemi hızlı ve seri şekilde yapılmalıdır.
  • Kesim yapacak kişi ehil kişi olmalıdır.
  • Çevre temizliği için gerekli tedbir ve düzen yapılmalıdır.
  • Bir hayvanı keserken diğer hayvanların bu kesimi görmesi engellenmelidir.
  • Bazı kurbanlar için bayıltılarak kesim yapılması dinen sakıncalı değildir.
  • Kurban kesen kişinin kadın ve ya erkek olması ayrımı bulunmamaktadır.

Kesilen kurbanın etinin değerlendirilmesinde de vatandaşların özenli olması ; kurban etinin üçe bölünüp, bir bölümünün kurban kesmeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, bir bölümünün de eve ayrılması dinimizce uygun görülen kurban paylaşımıdır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında İş Başvuru Uzmanı Fatih

İş başvurusu yapanlara danışmanlık hizmeti sunuyorum. Birçok kuruluşun başvuru sayfasının kısa yollarını yayınlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir