Kredi sicil affı başvurusu nereye yapılır

Kredi sicil affı başvurusu nereye yapılır

Kredi sicil affı başvurusu

Son zamanlarda gündemde olan kredi sicil affı 2017 yılında gündeme girecektir. Kredi sicil affının önümüzdeki aylar içerisinde meclisin gündeminde olacağı ve kısa süre içerisinde yasaya gireceği konuşulmaktadır. Bu durum yasanın çıkmasını bekleyen vatandaşlarımızın yüzünü güldürmüştür. Kredi sicil affının yasaya girmesi ile çok sayıda kredi kartı kullanıcısı ve esnaf bu durumdan yararlanacak ve rahata ereceklerdir. Kredi sicil affından yararlanmayı bekleyen toplamda on iki milyon beş yüz bin kişi yer almaktadır. Yasaya uygunluk gösteren yani şartlara uygunluk gösteren tüm vatandaşlarımız bu yasadan yararlanacak ve kredi borçları yapılandırmaya girerek kredi sicilleri temizlenmeye girecektir. Aynı zamanda daha önceden kredi çekmiş ve borcunu ödemekte güçlük çekmiş ve bu sebeple kara listeye girmiş olan vatandaşlarımız içinde yapılandırma yapılacak ve yeniden kredi çekmeleri mümkün olacaktır. Bugün makalemizde siz değerli okurlarımız için Kredi sicil affı başvurusu nereye yapılır, Kredi sicil affı başvurusundan yararlanmak isteyenler için gerekli olan şartlar nelerdir, Bu yasadan kimler yararlanacaktır adlı başlıklara özellikle değinerek sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

kredi sicil affı başvurusu
kredi sicil affı başvurusu

2017 yılında kredi sicil affının şartları nelerdir?

 • Bu yasadan yararlanacak olanlar sadece esnaflar olmayacaktır.
 • Kredi kartı borcu nedeniyle kara listede olan
 • Kredi kartı borcu nedeni ile sicili bozuk olan
 • Borcunu ödemesine rağmen 5 yıllık sicilinin silinmesini bekleyen
 • Borcu olup da yapılandırmış olmasına rağmen ve her ay düzenli ödeme yapmasına rağmen sicil notu düşük olan vatandaşlarımız bu yasadan yararlanabileceklerdir.

Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım yapmış olduğu açıklamada kredi sicil affı yasasının şekillenmiş olduğu ve en yakın zamanda meclisin gündeminde olacağını belirtmiştir. Meclisin gündemine getirildikten sonra meclis oylamasına getirilecek olan Kredi sicil affı yasası oylamada olumlu sonuç almış olduğunda aynı gün içerisinde resmi gazete de yayınlanacak ve yürürlüğe girecektir. Bu konunun ekonomistler tarafından değerlendirilmesi ele alınmış olduğunda şu yönde bir açıklama meydana gelmiştir. Kredi sicil affı yasasından yararlanacak olan vatandaşlarımız borçlarını ödemekte gayret gösterdikleri gözlemlenmektedir. Bu sebeple yasadan yararlanacak olan vatandaşlarımızın borçları yapılandırma yapılabilir veya tek bir banka altında toplanıp düzenli olarak ödenmesi sağlanabilir. Yani bu açıklamaya göre kredi sicil affı yasası kapsamında bankalara borcu olan vatandaşların borçları devlet tarafından ödenmeyecektir. Bu yasa bankalar ve borçlu olan vatandaşlar arasında yapılacak olan bir düzenleme olarak yer almaktadır.

SANA ÖZEL:   E-Devletten İkamet İkamet Belgesi Nasıl Alınır?
2017 esnaf sicil kaydı
2017 esnaf sicil kaydı

2017 yılı esnaf sicil affı başvuruları nereye yapılır

Kredi kartı borçlarının oldukça yüksek olması sebebi ile borçlarını ödemekte sıkıntı yaşayan ve böyle olmasına rağmen kredi kartı kullanımına devem eden ve aylık kazancına karşılık borçlarının yapılandırılmaması ve tüm borçlarının ödenmesine imkan bulunmayan vatandaşlarımız 2017 yılı kredi sicil affından yararlanamayacaklardır. Bu yasadan yararlanacak olan vatandaşlarımızın ise sicili bozuk olan ve kredi veren bankalara ihtiyaç duymayacaklarını ve gizli bir şekilde tefecilik yapmaya devam edenlerin ortadan kaldırılmasına yönelik bir çalışma olacaktır. Şuan meclisin gündeminde olan anayasa değişikliğinin çözüme ulaşmasının ardından kredi sicil affı yasası gündeme getirilecek ve tüm meclis üyelerinin oylarına sunulacaktır. Oylama sonucunda olumlu bir değerlendirme çıkmış olduğunda yasa resmi gazetede yayınlanacak ve yürürlüğe girecektir. Aynı zamanda kara listeden çıkan ve sicili temizlenen vatandaşlarımız 48 ay vadeli bireysel ihtiyaç finansmanı başvurusu yapabilecek, Düşük limitli kredi kartı kullanımı yenilenecek, KOSGEB sıfır faizli esnaf kredisinden yararlanabilecekler, Bireysel konut kredisinden yararlanacaklardır. Kredi kartı borçları yüzünden kara listeye girmiş olan vatandaşlarımızın sicili temizlendikten sonra faizsiz esnaf kredisine başvuruda bulunmalarında bir sıkıntı olmayacaktır. Bu açıklamalara göre 2017 kredi sicil affı yasasından yararlanacak olan vatandaşlarımızın bu yasaya uyum sağlıyor olması gerekmektedir.

Devletin vatandaşları için çıkarmış olduğu diğer yasalar

 • Sicil affından 2017 yılında yararlanan esnaflar bu yasadan yararlanabileceklerdir.
 • Sicil affı 2017 yasası ile 16 milyon kişi kara listeden çıkarılacak ve sicili temizlenecektir.
 • 2017 yılında emeklilerimiz için promosyon ödemesi yapılacaktır.
 • Milli tarım projesi ile genç çiftçilere 30.000 (otuz bin) liralık faizsiz kredi imkanı sunulacaktır.
 • 2017 yılında da esnaflar için geçmiş olduğumuz yıllarda verilen 50.000 (elli bin ) liralık hibe kredi tekrar verilecektir.
 • Halkbank esnafa kefaret kredi kooperatif tarafından 2017 yılı bütçesinden esnafımıza 30.000 (otuz bin) lira sıfır faizli kredi verilecek

yukarıda saymış olduğumuz maddelere uyum sağlayan vatandaşlarımız kredi sicil affı başvurusu nereye yapılır adlı makalemizi okuduktan sonra ve yasa yürürlüğe girdikten sonra başvuruda bulunabilirsiniz. Kredi sicil affı yürürlüğe girmiş olduğunda bu konuyu sitemizde tekrar ele alacağımızı bildiriyoruz. Ve daha ayrıntılı bilgiler almak için lütfen bizi takip etmeye devam ediniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Oy Vermek İster misin?
Loading...

Hakkında Haber Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir