en uzun vadeli esnaf kredisi
en uzun vadeli esnaf kredisi

En Uzun Vadeli Esnaf Kredisi Veren Bankalar

Uzun Vadeli Kredi Nasıl Alınır?

İhtiyaç kredileri çağdaş toplumun neredeyse her bir bireyinin yararlandığı bir faizli geri ödeme sunan bir nakit avans tipidir. İhtiyaç kredileri tüm bankalarda genel olarak maksimum 48 aya kadar vade sunmakta. Birçok banka daha çok müşteri elde edebilmek amacıyla, vadeleri daha da uzatan kampanya ve promosyonlar düzenlemekte. En nihayetinde, vade arttıkça buna eklenen faiz ve geri ödeme katlanıyor. İleride siz veya aileniz herhangi bir mağduriyete maruz kalmaması için en düşük faizle ve en uzun vadeli kredi veren bankaları tercih etmek isteyebilirsiniz. Bu yüzden bir çok banka tarafından başlatılan ve vadesi 120 aya kadar varan çeşitli kampanya ve promosyon dahil bir çok ihtiyaç kredisi bulunmakta. Bilindiği üzere, BDDK (Banka Düzenleme ve Denetleme Kurumu) ihtiyaç kredilerinin promosyon ve kampanya fark etmeksizin maksimum vade süresini 48 ay olarak belirlemişti. Her ne kadar limit 48 ay olsa dahi, çoğu banka adınıza bulunan herhangi bir gayrimenkul, konut, iş yeri veya otomobiliniz ipotek ettirerek veya rehin vererek 120 aya varan vadede kredi çekmenize olanak sağlamakta. İşte bankaların uzun vadeli çeşitli kredi promosyon ve kampanyaları;

Uzun Vadeli Kredi Şartı Nedir?

Her ne kadar BDDK tarafından maksimum 48 ay vade kararı çıkmasına rağmen, eğer üzerinize konut/gayrimenkul ve/veya iş yeriniz var ise bu taşınmazları ipotek ettirerek uzun vadeli kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Odeabank’tan 120 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi!

Odeabank’ın, bireysel finansman kategorisindeki uzun vadeli kredi diye adlandırılan, diğer bir tabirle 120 ay vadeli konut kredisi kullandıran bir kampanyası bulunmakta. Örneğin, 15, 000 TL civarı kredi çektiğiniz halde elinizde en az 20.000 TL değerinde gayrimenkul, konut veya işyeriniz bankaya teminat edilmelidir.

Vakıfbank’tan 120 Ay Vadeli Kredi!

Vakıfbank, uzun vadeli kredi yani diğer bir tabirle 120 ay vadeli krediyi otomobil rehini karşılığı tanımlamakta. Elinizdeki otomobilinizi rehin göstererek hem 48 ay vadeli kredilerden hem de 120 ay vadeli kredi paket, promosyon veya kampanyalardan faydalanabilirsiniz. Ancak alabileceğiniz kredi limiti, üzerinize kayıtlı otomobilinizin sadece %50’si kadar olmakta. Örneğin, 50.000 TL’lik bir otomobil ile sadece 25.000 TL’lik kredi çekebilirsiniz.

Akbank’tan 60 Ay Vadeli İpotekli İhtiyaç Kredisi!

Akbank’ın uzun vadeli kredi adı altında maksimum 60 ay vade sunmakla beraber herhangi bir gayrimenkul, konut veya iş yeri ipoteğini şart koşmakta. Örneğin, 50.000 TL civarı bir kredi çektiğinizde ve bunu 60 ay vadeli bir geri ödeme planı uyguladığınızda, %1.25 faiz oranından yararlanabilir ayrıca dosya masrafı ücreti ödemezsiniz. Ancak 60 ay vadenin doğurduğu eksi yönlerden biri ise, 50.000 TL çektiğiniz halde 76.180 TL yani 26.180 TL faiz ödemek zorunda kalırsınız. Bu yüzden en uzun vadelisi her zaman en iyisi olmayabilir.

Garanti Bankası’ndan 60 Ay Vadeli İpotekli İhtiyaç Kredisi!

Garanti Bankası, tıpkı Akbank’ta olduğu gibi uzun vadeli kredi adı altında maksimum 60 aya kadar ipotek şartlı ihtiyaç kredisi sağlamaktadır. Örneğin, Akbank’ta olduğu gibi 50.000 TL civarı bir kredi çekmeniz halinde size yansıyacak faiz oranı %1.34’tür. Ancak dosya masrafı temin edilmekte ve bu ücret 1.235 TL olmakla beraber, bankanın 60 ay vadeli kredisinin faiz oranları o anki ekonomik durumuna göre değişiklik gösterebilir. Garanti Bankası’nın diğer bankalara oranla farkı ise uzun vadeli finansman sağlaması olarak bilinir.

Türkiye Ekonomi Bankası’ndan 60 Ay Vadeli İpotekli İhtiyaç Kredisi!

Diğer bir uzun vadeli kredi veren banka ise Türkiye Ekonomi Bankası. Tıpkı yukarıda belirtilen bazı bankalar gibi 60 aya varan ama ipotek şartı ile verilen ihtiyaç kredisi paketleri, promosyonları veya kampanyaları bulunmakta. Örneğin, son iki bankada olduğu gibi 50.000 TL’lik bir kredi için başvurursanız, %1.45 faiz ile geri ödemeniz gerçekleşir. Ancak Türkiye Ekonomi Bankası, dosya masrafı almamakta. Bu durumda küçük bir hesaplama ile geri ödeyeceğiniz toplam tutar 80.957 TL olup bu çektiğiniz miktarın üzerine tam 30.957 TL eklenmesi anlamına geliyor. Bu yüzden her zaman uzun vade avantaj değildir. Ama bankanın kendi müşterilerine özel sağladığı bir takım ihtiyaç, konut ve otomobil gibi çeşitli kredileri kampanyalar ve promosyonlar bulunmakta. Ayrıca banka müşterisi iseniz bu tür kredileri, daha az vade ve/veya faizle ödeme avantajı elde edebilirsiniz.

QNB Finansbank’tan 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi!

60 ay uzun vadeli kredi imkanı sunan bir diğer banka ise QNB Finansbank. Bu kredinin kullanım amacı mal, iş yeri veya taşıt alımında kullanılması hedeflenmiştir. Ancak sadece, QNB Finansbank’ın projesi bazında yapılan değerlendirmeye göre 60 aya varan vade olanaklarından yararlanabilirsiniz. QNB Finansbank’ın 60 aya varan vadeli kredisi için taksitli kredinin geri ödemesini aylık taksitler halinde veya sizin nakit durumunuza göre belirleyebileceğiniz esnek ödeme planları üzerinden yapabilmeniz.

En Uzun Vadeli Kredi Neden Avantajlı Değildir?

Yukarıda da belirtildiği gibi pek çok bankanın uzun vadeli kredisi olmasına rağmen, en uzun vadede alınan ihtiyaç kredisinin avantaj olmaması için en basitinden bir kaç neden bulunmakta. Bunlardan biri ise, eğer sizin adınıza bulunan gayrimenkul, konut veya iş yerinizi ipotek gösterdiyseniz ve kredi taksitlerinizi düzenli ödemediğiniz takdirde bankanızın taşınmazına el koyma hakkı bulunuyor. Her ne kadar ipotek seçeneğini kullanarak 120 aya varan uzun vadeli krediler kullansanız dahi bu sizin için büyük bir dezavantaj oluşturabilir. Bu yüzden genellikle, ihtiyaç kredileri 48 ay vadeli olarak belirlenmiştir. Bu şartları göz önünde bulundurarak kredi başvurunuzu yapabilir, uzun vadelere varan 60 veya 120 ay vadeli krediler çekebilir veya 36-48 ay gibi daha az vadeli ama daha az geri ödemeli kredilerden yararlanabilirsiniz.

Esnaf kredisi çekmek isteyen esnaflarımızın başvuru yapabilecekleri birçok kurum bulunmaktadır. Bu kurumların birçoğu devlet destekli esnaf kredisi vermektedir. Esnaf Kefalet Kooperatifi hazine destekli kredi vererek, esnafa %50 faiz indirimli krediler vermektedir.  Esnaflara kredi konusunda tüm ayrıntıları bu yazımızda bir araya getirdik.  Bu noktada; Esnaf kredisi nasıl çekilir istenen şartlar nelerdir? Başlıklı bir araştırma yazısı hazırladık. Esnaf kredisi, esnaf kredi faiz oranları ve kredi şartları ile ilgili tüm ayrıntılar…

Bu yazımızda;

 • Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Çekilir?
 • TESKOMB Kredisi İçin İstenen Belgeler
 • Esnaf Kredisi Hesaplama
 • Esnafa Kredi Veren Bankalar
 • İpoteksiz Esnaf Kredisi
 • Halkbank Esnaf Kredisi
 • Devlet Destekli Esnaf Kredisi
 • Yeni Esnafa Kredi Veren Bankalar
 • KOSGEB Esnaf Kredisi Şartları

Konu başlıkları hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Esnaf kredisi geniş bir alan olduğu için birçok banka ve kurum değişik şartlar ve faiz oranları altında esnaf kredileri vermektedir. Bu yazımızda, tüm kredi veren kurumları karşılaştırarak en düşük faizli esnaf kredisini bulabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Çekilir?

Esnaf kefalet odaları genel olarak TESKOMB çatısı altında faaliyet sürdürmektedir. TESKOMB bu yönde her esnaf odasına belli şartlar altında kredi verme yetkisi tanımaktadır. TESKOMB kredisi çekebilmek için öncelikli şart, dükkan açan esnafın bağlı olduğu esnaf odasına ve esnaf kefalet kredi kooperatifine üye ve ortak olmalıdır.

SANA ÖZEL:   Devlet bursu başvuru sayfası

Kooperatife üye olan esnaf daha sonra, değişen oranlarda olmak üzere en fazla 150.000 TL kredi talebinde bulunabilir. Bu kredi, TESKOMB’un ilgili esnaf odasının yapacağı istihbarat çalışması sonrası onaylanır ya da reddedilir.  Kredisi onaylanan esnaf, Halkbank aracılığı ile kredisini bankadan çekerek kullanmaya başlayabilir.

TESKOMB Esnaf Kredisi İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Türkiye Esnaf Sanatkaralar Odası Merkez Birliği olarak bilinen TESKOMB,  kendisine bağlı olan kooperatifler aracılığı ile kredi vermektedir. Her kooperatifin bir kredi limiti bulunmaktadır. Bazıları 75 bin iken bazıları ise 150 bin limite sahiptir. Esnaflar da bu limitler doğrultusunda kredi başvurusu yapabilirler. Bunun için istenen bazı belgeler bulunmaktadır. Bunlar;

 • Öncelikle esnaf odasına kayıt olunmalıdır
 • Esnaf odasının ortak çalışmış olduğu esnaf kefalet kooperatifine üye olunmalıdır.
 • Üye olunduktan sonra, kefalet odasının isteyeceği kefil sayısı ile gerekli müracaatalar yapılmalıdır.
 • Kredi başvurusu sırasında, vergi levhası ve vergi dairesinden alınan borcu yoktur yazısı istenmektedir.
 • Kefalet odasının talebi doğrultusunda bazı teminatlar da istendiğinde bununla ilgili belgeler de sunulmalıdır.

Esnaf Kredisi Hesaplama

Esnaf kredisi hesaplama için öncelikle esnaf odasının vermiş olduğu kredi faizlerinin bilinmesi gerekmektedir. Esnaf Kefalet odası, esnaflara Halkbank ile ortak çalışma yürüterek 150 Bin TL’ye kadar kredi fırsatı sunmaktadır. Bunun yanında kredi vadesi 60 aya kadar çıkmakta ve ödemeler de 1 aylık, 3 aylık ve 6 aylık şeklinde yapılabilmektedir. 12 aya kadar olan esnaf kredilerinin faiz oranı %4 iken, 12 aydan 60 aya kadar olan kredi faizleri ise %5 olarak hesaplanmaktadır. Bu kredi faizlerinin bu kadar düşük olmasının sebebi, hazinenin %50 desteğidir.

Şimdi sizin için 50 bin TL esnaf kredisi hesaplama tablosu hazırladık. Bu tabloya bakarak, 50 bin TL esnaf kredisi faiz oranlarını ve tüm kesintilerini görebilirsiniz. Elinize geçecek net tutar da tabloda görülmektedir.

Esnafa Kredi Veren Bankalar

Esnaf kredisi denildiğinde ilk akla gelen Halkbank’tır. Bu doğru olmakla birlikte esnafa diğer tüm bankalar da kredi vermektedir. Ama esnafa en düşük faizle kredi veren bankaların başında Halkbank olduğu için böyle bir algı mevcuttur. Halkbank’ın yanında esnafa; Vakıfbank ve Ziraat Bankası da düşük faizli krediler vermektedir. Bu bankalar dışında esnafa düşük faizli kredi kampanyası yapan bankalar şunlardır,

 • Denizbank
 • ING Bank
 • Garanti Bank
 • Burgan Bank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Şeker Bank
 • QNB Finansbank

İpoteksiz Esnaf Kredisi

Esnafların kredi ihtiyaçları için bankaya gittiklerinde genelde bankaların esnaflardan teminat olarak dükkan ya da ev ipoteği istedikleri görülmektedir. Esnaflarımız da yaşanabilecek herhangi bir ödeme sorununda evlerini ya da dükkanlarını kaybetmek istemediği için, daha çok ipotek istemeyen bankalara başvuru yaparak ipoteksiz esnaf kredisi aramaktadır. Peki ipoteksiz esnaf kredisi ver mıdır? Örneğin, TESKOMB yani esnaf kefalet ipoteksiz esnaf kredisi verir mi? İşte detaylar…

Esnaf kefalet kredisi kesinlikle ipotek şartı koymamaktadır. Bu konuda esnaf odasından ipotek olmadan da kredi çekilebilir. Ama bunun için kefil sayısının fazla tutulması gerekmektedir. örneğin, 50 bin TL esnaf kredisi çekmek isteyen bir esnaftan 3 kefil ve 1 ipotek istenebilir. Ama esnaf bu ipotek yerine 2 kefil daha bularak bundan kurtulabilir. Bu sayede 5 kefil ile istediği krediyi çekmiş olurken ipoteksiz esnaf kredisine de kavuşmuş olur.

Halkbank Esnaf Kredisi

Halkbank 3 türlü esnaf kredisi vermektedir. Bunlar;

 • Halkbank – Esnaf Kefalet Ortaklılığı İle Verilen Krediler
 • Halkbank- KOSGEB Ortaklığı İle Verilen Krediler
 • Halkbank’ın Kendi Bünyesinde Vermiş Olduğu Esnaf ve KOBİ Kredileri

Halkbank yukarıda da anlattığımız üzere, esnaf kefalet kredileri ile bir protokol imzalayarak, yıllık %4 ve %5 oranında krediler vermektedir. Bu kredilerin düşük faizli olması Halkbank’a ve esnaf kooperatifine verilen devlet desteğinden kaynaklanmaktadır.

Halkbank ayrıca kendisine KOSGEB kredisi çıkan kişilere de kredi vermektedir. En son KOSGEB 50 bin TL faizsiz kredilerde birçok kişi Halkbank’ı tercih ederek kredilerini almıştı. KOSGEB ya da diğer kefalet odaları krediye onay verse bile Halkbank ayrıca bir istihbarat çalışması yaparak kişiye kredi verip vermeyeceğine karar verir. Kredi limiti sorunlu olan ve gelir beyan edemeyen kişilere Halkbank diğer kurumlar onay verse bile kredi vermeyebilir.

Halkbank’ın kendi bünyesinde vermiş olduğu, Halkbank faizsiz esnaf kredileri, işletme kredileri bulunmaktadır. KOBİ ve diğer girişimci kredileri de buna eklendiğinde Halkbank’ın esnafa kredi konusunda oldukça yardımcı olduğu görülecektir. Halkbank, bazı eski ve kültürümüzü yansıtan yorgan, hallaç, nalcılık gibi meslek dallarına sıfır faizli krediler vermektedir.

Bunun yanında, esnaf odasına kayıtlı olan ve gelir belgesi beyan eden esnaflara da düşük faizli esnaf kredileri verilmektedir. KOBİ ve genç girişimcilere, patent sahibi genç mucitlere, teknokentte faaliyet gösteren kobilere düşük faizli Halkbank işletme kredisi verilmeye devam edilmektedir.

Devlet Destekli Esnaf Kredisi

Devlet destekli esnaf kredileri içinde birçok kurumun kredi verdiğini söyleyebiliriz. Bunlar;

 • KOSGEB Esnaf Kredisi
 • KOSGEB Girişimci Kredisi
 • Esnaf Kefalet Kredisi
 • Sosyal Yardımlaşma Derneği Kredileri ( Ev Hanımlarına)
 • Kaymakamlık Girişimci Krediler
 • Bölge Kalkınma Ajanslarının Esnaf ve KOBİ Kredileri

Bu kurumlar devlet destekli ve düşük faizli esnaf kredileri vermektedir. Üretim odaklı çalışan ve girişimci olan esnaflar, proje üretmeleri durumunda kurumlar tarafından  yüksek limitli ve düşük faizli krediler verilmeye devam edilmektedir.

Yeni Esnafa Kredi Veren Bankalar

Henüz yeni dükkan açmış olan esnafların ne kadar gelir elde edecekleri bilinmediği için muhasebeciler tarafından bu kişilere vergi tahhukuku da çıkarılamaz. Bu da onların aylık ve yıllık olarak ne kadar para kazanabildikleri hakkında bankalara bilgi sağlamadığı için bazı bankalar yeni esnafa kredi vermek istemeyebilir.

Ama yeni işletme sahibi olan esnaflar, kefil sunarak ya da teminat göstererek bankalardan kredi alabilirler. Dükkanları kendilerinin ise, çok yüksek limitli olmamak kaydı ile dükkan ipoteği karşılığı bankadan kredi çekebilir. Bu konuda başta Halkbank olmak üzere, Vakıf Bank, Ziraat Bankası ve Yapı Kredi Bankası esnafa ipotek karşılığında kredi vermektedir. Yeni dükkan sahipleri sık sık kredi başvuruş yapmak yerine, belli bir bankaya odaklanıp, bankanın istediği diğer belgeleri topladıktan sonra kredi başvurusu yapması gerekmektedir.

Bazı esnaflar işletme sahibi olmak ya da işletmesini büyütmek için banka kredisine başvuru yapmaktadır. Bu konuda esnaflara kesinlikle KOSGEB kredilerine başvuru yapmaların önermekteyiz. KOSGEB girişimcilik kredileri ile esnaflarımız yüksek limitli krediler verilmektedir. İşte KOSGEB kredisi

Esnaf KOSGEB Kredisi Nasıl Alabilir?

Sıfırdan dükkan açacak olan girişimciler ile dükkanını büyütmek isteyen esnaflar bunun için en iyi tercih olarak KOSGEB’i kullanabilir. KOSGEB kredilerinde, 100 bin TL faizsiz ve 50 bin TL hibe krediler bulunmaktadır. Bu kredilere sahip olmak isteyen esnaflarımız, öncelikle KOSGEB’in uygulamalı girişimcilik kursuna katılmaları gerekmektedir.

Bu kurslar her dönem birçok ilde açılmaktadır. Kurslara katılacak kişiler yaklaşık 3 gün sonra bir sınava tabi tutulacaktır. Sınavdan başarılı olanlar bir iş planı hazırlayacak olup daha sonra bu iş planını KOSGEB’e sunacaktır.

İş planı kabul edilen kişiler içinde bayanlara yapacakları harcamaların %90’ı, erkeklere ise yapacakları harcamaların %70’i kadar hibe kredi verilir. Bu kredi geri ödemesizdir. Bunun yanında ayrıca bayan ver erkeklere ise 100.000 TL faizsiz ek işletme kredisi de verilebilmektedir. Bu krediyi de isteyen kişilere toplamda 150 bin TL işletme kredisi verilmiş olmaktadır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında İş Başvuru Uzmanı Fatih

İş başvurusu yapanlara danışmanlık hizmeti sunuyorum. Birçok kuruluşun başvuru sayfasının kısa yollarını yayınlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir