Devletten kira yardımı nasıl alınır
Devletten kira yardımı nasıl alınır

Devletten kira yardımı nasıl alınır

Kira yardımı nedir?

Devlerimiz risk içeren binalarda oturan vatandaşlarımızın can ve mal kaybı yaşamaması açısından yeni bir projeye imza atmıştır. Riskli yapılarda oturan ve yaşamlarını bu binalarda sürdüren vatandaşlarımız her an tehlike ile burun buruna yaşamaktadır. Bu sebeple hükümetimiz de risk altında olan bölgeleri ve bu bölgelerde bulunan riskli binaları belirleyerek tahliye kararı vermiştir. Tahliye kararının ardından yeni bir eve taşınan vatandaşlarımızın kira bedellerini karşılayacaklarını da belirtmiştir. Anlaşma ile tahliye edilen binalardan ve riskli konutlarda oturan vatandaşların tahliye kararının ardından belirlenen tarihler içerisinde maliklerini boşaltmaları gerekmektedir. Tahliye edilen binalardaki vatandaşlarımız için geçici konutlarda tahsil edilmektedir. Geçici konut bulunamaması halinde kiraya çıkan vatandaşların bankalar aracılığı ile aylık kira masraflarını devlet karşılamaktadır. Devletten kira yardımı nasıl alınır, Bu yardımdan kimler yararlanır, Kira yardımı başvurusu için gerekli olan belgeler nelerdir? adlı başlıkların üzerinde durarak siz değerli okurlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Devletten kira yardımı nasıl alınır
Devletten kira yardımı nasıl alınır

Devletten kira yardımı nasıl alınır?

Devletten kira yardımı almak isteyen vatandaşlarımızın öncelikli olarak oturmuş oldukları binaların belirli bir yaş üzerinde olması gerekmektedir. Aynı zamanda yaşamlarını sürdürmüş oldukları binaların hasarlı ve riskli binalar olması gerekmektedir. Bu binalarda oturan veya dükkan işleten vatandaşlarımız devletten kira yardımı isteyebilir bunun için ise ilk olarak İl Müdürlüklerine Başvuru yapmaları gerekmektedir. İl müdürlükleri başvurularınızı dikkate alarak taleplerinizi bakanlığa iletmektedir. Bakanlık ise bu yardımdan yararlanacak olan vatandaşların kira masraflarını belirli bir tutar dahilinde karşılamaktadır.

 • Yapılacak kira yardımının ilk beş aya kadar olan kısmı devlet tarafından peşin olarak verilmektedir. Aynı zamanda taşınma masraflarını da devlet karşılamaktadır.
 • Kira yardım tutarı ise 680 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.
 • Kira yardımından yararlanacak olan şahıslar 18 ay boyunca düzenli olarak bu yardımdan yararlanacaklardır.
 • Tahliye edilen yapılarda kiracı veya hak sahibi olarak oturan veya dükkan işleten şahıslara Bakanlıkların belirlemiş olduğu oranda kira yardımı yapılmaktadır.
 • Aylık kira bedeli her yıl Türkiye istatistik kurumu tarafından yayımlanan ve tüketici fiyatları endeksi tarafından güncellenir.
SANA ÖZEL:   Emekliye Bayram İkramiyesi Ne Zaman Verilecek?

Devletten kira yardımı başvuruları

 • Uygulama alanı dışındaki risk içeren konutlarda Kira yardımı talebinin müdürlükler tarafından uygun görülmesi halinde onaylanılması üzere bakanlığa gönderilmektedir.
 • Uygulama alanında riskli alan veya rezerv alanı belirlenmesine ilişkin karar ve tapu belgesine istisnaden ilgili kuruma yapılır
 • Uygulamanın geçmiş olduğu alanda kira yardımı talebinin ve uygulamayı yapan idare veya TOKİ tarafından uygun görülmesi halinde onaylanmak üzere bakanlığa gönderilir.

Kira yardımı için istenen belgeler nelerdir?

Devletin vermiş olduğu kira yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın yanında bulundurulması gereken evraklar aşağıda sırası ile maddeler halinde yer almaktadır.

 • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
 • Kurum için gerekli olan başvuru formu
 • Konut veya iş yerlerine ait olan tapu belgesi ve tapu belgesinin fotokopisi
 • Adrese dayalı nüfus kayıt örneği
 • Taşınmaza ait güncel tapu kaydı
 • Kamu bankalarına ait IBAN numarasını gösteren hesap cüzdan fotokopisi

saymış olduğumuz evrakları tamamlayan vatandaşlarımız kira yardımı için başvuruda bulunabilir ve kira yardımından yararlanabilirler. Eğer binanızın olduğu arsa tapusu paylı ise bağımsız birimin kime ait olduğunu gösteren emlak vergi beyannamesi gerekli olacaktır.

Vekaletname ile başvuru yapacak olan şahıstan istenen belgeler

Devletin kira yardımından yararlanmak isteyen şahısların vekaletname ile başvuru yapmaları halinde istenen belgeler aşağıda sırası ile maddeler halinde yer alacaktır.

 • Vekaletname ile birlikte vekilin nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
 • Vekaletname ile yapılan başvurular için belgede gerekli görülen 6306 sayılı kanun gereği kira yardımı başvurusu için yetki verildiğine dair ibranenin olması gerekmektedir.
 • Vekaletname aslı ve fotokopisi

Devletin kira yardımı başvuru süresi ne kadardır?

Devletin sunmuş olduğu kira yardımından yararlanmak isteyen şahısların ev ve iş yerlerinin bulunmuş olduğu binaların riskli olması halinde hak sahipleri devletin sunmuş olduğu finansal desteklerden yararlanabilirken devletin sunmuş olduğu kira yardımı ise toplamda 18 ay boyunca sürmektedir. Yani ev ve iş yerlerinin kentsel dönüşüme girmesi sebebi ile devlet yardımından yararlanan vatandaşlarımız bir yıl altı ay boyunca bu destekten yararlanmaktadır.

Bugün siz değerli okurlarımız için makalemizde devletten kira yardımı nasıl alınır isimli başlığa değinerek bilgiler her gün yeni bir bilgi ile karşınıza çıkmaya devam edeceğiz lütfen bizi takip etmeye devam ediniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Oy Vermek İster misin?
Loading...

Hakkında Haber Editörü

Bir yorum

 1. Kiraciyim eşim çalışmıyor lütfen yardm alabilir miyiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir