bir senden bir benden istihdam teşviki

Bir Senden Bir Benden İlave İstihdam Teşviki

Ülkemizdeki işsiz nüfusa çözüm arayışları devam ederken, 2018 ocak ayında yapılan araştırmalar gösteriyor ki istihdam çalışmaları fayda sağlamış ve istihdam edilen işsiz sayısında bir önceki yıla bakarak 1 milyon 357 bin kişi artarak 28 milyon 29 bin kişi, istihdam oranı ise 1,6 puanlık artış ile %46,4 olduğu açıklandı. İstihdamı arttırmak ve ekonomiyi canlandırmak adına yapılan bu hamlede; belirlenen sayının altında çalışanı olan işletmelerde ek olarak alınacak çalışanın maaş, sosyal güvenlik primleri ve vergileri bir ay işveren tarafından bir ay devlet tarafından 1 sene karşılanacak. Verilecek bu destekten işveren ne kadar ödeme alacak, çalışanın taşıması gereken şartların ayrıntılarına bakalım.

Bir Senden Bir Benden İstihdam Desteğini Kimler Alabilecek?

2018 yılı için planlanan hayvancılık ve tarım teşvik paketlerinin yanı sıra işsizliğe çare olacak teşvik paketinden biri olan bir senden bir benden istihdam teşviki, hem işverene hem işçiye fayda sağlamaktadır. Az işçi çalıştıran küçük işletmeler işçi sayısında artışa giderken, genç işsizlere de bu teşvikle beraber iş olanağı sağlanmaktadır. Örneğin; 3 veya daha az çalışanı olan bir işveren bu teşvikten faydalanmak için ilave elemen alımında 18-25 yaş arası çalışanının hem sigorta primi, vergisi ve maaşı yılın 6 ayında devlet tarafından ödenecek. Asgari ücret üzerinden verilecek bu teşvik sayesinde, hem çalışanın işçi sayısı artacak hem de iş arayan genç nüfusta azalma olması planlanmaktadır. Tabi ki bu teşvikten faydalanmak için işyeri ve çalışacak kişinin belirlenen şartları taşıması gerekmektedir.

Bir Senden Bir Benden İstihdam Teşvikinde Çalışacak Kişide Aranılan Şartlar

 • Çalışacak kişinin 18- 25 yaş aralığında olması aranılacak ilk şart,
 • 2018 yılının Ocak Ayının 1′ i ve 2018 yılının Aralık ayının 31′ i içinde işe başlamış olması gerekmektedir.
 • İŞKUR’ a işsiz kaydının olması,
 • İşe başlama tarihinden 3 ay öncesinde 10 günden fazla 5510/4-a,b,c kapsamında sigortalılık durumunun olmaması,
 • İşveren ile yakınlık derecesi 1. derece kan veya kayın hısmı ya da eşi olmaması aranılan şartlar arasındadır.
bir-senden-bir-benden-desteklemesi

Bir Senden Bir Benden İstihdam Teşvikinde İşverenden İstenilen Koşullar

 • İşverenin bu teşvikten yararlanması için imalat sektöründe ustalık belgesi ile faaliyet göstermesi şartı aranmaktadır.
 • 2017 yılı içinde 1 ile 3 arasında kayıtlı sigortalı çalışanı olması gerekmektedir.
 • Bünyesinde çalıştırdığı kişilerin sigorta primlerinin eksiksiz olması ve kesinlikle işyerinde sigortasız çalışan olmaması,
 • Zamanında ödenmemiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ve bunlara ilişkin herhangi bir gecikme ve cezai durumun bulunmaması önemlidir.
 • Aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresi içinde kuruma verilmesi,
 • Tahakkuk eden sigorta primlerinin yasal süresi içinde ödenmesi,
 • İmalat sektöründe hizmet veren işverenin 2017 yılında kuruma bildirdiği aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde kayıtlı sigortalı sayısının yeni iş vereni eklediğinde ilave çalışan olarak eklenmesi gerekmektedir.
SANA ÖZEL:   Amasya'da Ev Hanımlarına İş Veren Firmalar MERZİFON

12 Aylık Bir Senden Bir Benden İstihdam Teşviki Ne Kadar Verilecek?

Türkiye İstatistik Kurumu’ nun 2018 yılı Ocak ayında yaptığı araştırmada, devlet teşviklerinin işsiz sayısındaki azalmada etkili olduğu belirtilmiştir. Bu araştırmanın verilerine göre; geçtiğimiz Ocak ayına oranla 15 yaş ve üzeri işsiz sayısında 576 bin kişilik bir azalma olmuş ve rakam 3 milyon 409 bin kişiye düşmüştür. 2018 yılı içinde gerçekleştirilmesi planlanan bu desteğe, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın açıklamasına göre, 100 bin başvuru yapılmıştır. İŞKUR’ un karşılayacağı bu teşvik desteği devlete ne kadara mal olacak dersek; asgari ücret üzerinden bir çalışanın işverene maliyeti aylık 2.486,14 TL’dir. Bir işverenden, bir devletten yatırılacak bu para işverene ve devlete aynı maliyette olacaktır. Verilecek prim desteği; esas kazancın alt sınırından hesaplanarak ortaya çıkan rakam 761,06 tl olarak belirlenmiştir. Ücret desteğine bakarsak; 53,44 TL çalışanın prim günü le çarpıldığında 1.603,20 TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu destek kapsamında verilecek vergi desteği ise; çalışanın asgari ücret üzerinden hesaplanan gelir ve damga vergilerinin karşılanması şeklinde olacaktır.

 

 

Bu destekten işveren yalnızca ilave 2 çalışanı için destek alabilecek. İşveren ile çalışanın yakınlık derecesi kesinlikle olmamalıdır. Çalışanı için destek alma talebi onay almış işveren aynı çalışan üzerinden başka destek ve teşvikten yararlanamayacaktır. Bir ay alınıp diğer ay alınamayacak bu destekten yararlanılan ayda 5 puanlık prim indirimi ile 6 puanlık prim indirimi dışındaki  sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yararlanılamayacağı da belirtilen şartlar arasında. TBBMM’ de görüşmeleri devam edecek 4447 sayılı kanuna 19 ve 21 nci maddelere ilave istihdam paketlerinin yasalaşmasıyla beraber, şartların ayrıntıları ve destek süreleri hakkında değişiklikler olabileceği de ihtimaller arasında.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında İş Başvuru Uzmanı Fatih

İş başvurusu yapanlara danışmanlık hizmeti sunuyorum. Birçok kuruluşun başvuru sayfasının kısa yollarını yayınlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir